Jak to jest z gazem CO2 ?

Powstało wiele publikacji w internecie i nie tylko dotyczących gazu CO2, jedne są bardziej prawdziwe drugie mniej.

Zacznijmy może od pytania: Co to jest CO2 ??

Jest to prosty związek chemiczny występujący naturalnie w/g naukowców jest gazem arcyważnym dla środowiska. Ważny jest również dla Naszego organizmu, gdzie jest w pełni świadomie produkowany, a nie jak można wyczytać w Internecie jest produktem ubocznym. Dwutlekwęgla spełnia bardzo ważną rolę w naszym życiu , to gaz CO2 kontroluje cały proces oddychania, można pokusić się o stwierdzenie, że jest gazem ważniejszym niż tlen dla organizmu . To dwutlenek węgla decyduje kiedy hemoglobina ma oddać tlen do krwi (efekt Bohra).

Produkcja przemysłowa wytwarzania CO2 jest prosta. Produkujemy czysty gaz tzw(food grade)o czystości 99,99%. Gaz ten jest używany bardzo szeroko w przemyśle spożywczym, używany jest w zabiegach medycznych w szpitalach i specjalistycznych placówkach zdrowia. Placówki zdrowia żądzą się swoimi prawami popartymi specjalnymi procedurami i wymogami. Gaz CO2 będzie stosowany w krioterapii i ten sam w laparoskopii różnica polega na poborze gazu z butli. Ten sam gaz będzie stosowany w żywności.

Ustaliliśmy co to jest czysty CO2. Szczegóły tkwią w detalach.

Służba zdrowia jest specjalną służbą i rządzi się swoimi prawami i procedurami. Firmy sprzedające produkty dla jednostek służby zdrowia muszą wykazać się odpowiednimi certyfikatami. Bardzo drogimi w otrzymaniu. W przypadku gazu CO2 nie dotyczą one samego gazu, tylko pojemników i procedur napełniania butli. Najczęściej używane w służbie zdrowia pojemności z gazem CO2 są to duże butle 15 i 25 kg. Z reguły te pojemności mają certyfikaty i w zależności od producenta nazwy handlowe np. LAP CO2 czy LAPAROS. Gaz CO2 sprzedawany jest nie tylko dla służby zdrowia , inne gałęzie gospodarki są odbiorcą CO2 i tu stosowane są różne pojemniki 8G/ 12G /18G /2KG/ 5KG itp. Koncentrując się na gazie CO2 kluczowe dla tego produktu nie jest sam gaz bo on jest czysty(food grade) a procedury napełniania pojemników ich czystość i sposób napełniania musi zgodny z ISO 9001 i TUV. Gaz używany w służbie zdrowia i używany w żywności są to gazy o bardzo wysokiej czystości.

Uwaga !!

Niedopuszczalne i świadczące o małej wyobraźni jest używanie do małych aparatów gazu w nazwie CO2 kupowanych w sklepach sportowych. Opakowania te są przeznaczone do broni, kół rowerowych czyli gdzie czystość gazu nie ma znaczenia butle te są napełniane bez zachowania wszelkich procedur czystości tu najważniejsze jest ciśnienie i tak naprawdę jest to sprężone powietrze.

Logo N-Symbiosis Polska
Jacek Szadkowski

Facebook