Kwas hialuronowy (HA) w zabiegach medycyny estetycznej i kosmetologii estetycznej

Zabiegi przy użyciu kwasu hialuronowego, są jednymi z podstawowych zabiegów wykonywanych w medycynie estetycznej i kosmetologii estetycznej. Ha nazywany jest również eliksirem młodości. Ha  zanim, w naturalny sposób migrował do medycyny estetycznej , ma szerokie zastosowanie w medycynie konwencjonalnej, stosowany jest przy leczeniu wielu schorzeń w :

Ortopedii, Okulistyce, Dermatologii, Reumatologii, Otolaryngologii.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy (HA) należy do grupy związków określanych terminem glikozaminoglikany (GAG). Są to polisacharydy, zbudowane z wielu powtarzających się jednostek disacharydów.  Kwas hialuronowy jest naturalnym związkiem, mającym taką samą budowę chemiczną zarówno u człowieka, jak i u innych kręgowców oraz bakterii. Szacuje się, że u dorosłego człowieka o masie ciała 70 kg, znajduje się około 15 g HA w postaci hialuronianu sodu . Początkowo uważano, że HA jest jedynie wypełniaczem tkanki łącznej. Późniejsze badania, ujawniły jednak, że może być on połączony z komórkami za pomocą receptorów znajdujących się na ich powierzchni i pośredniczyć w wielu ważnych procesach fizjologicznych. Największa ilość kwasu hialuronowego znajduje się w macierzy zewnątrz komórkowej. W organizmach żywych występuje zazwyczaj w postaci soli sodowej ( hialuronianu sodu). Najwięcej kwasu hialuronowego  znajduje się w skórze, tworząc naturalne środowiska, dla włókien kolagenowych i elastyny. Pełni ważną rolę nawilżenia skóry, wiążąc cząsteczki wody, dzięki czemu skóra jest nawilżona. Kwas Hialuronowy jest hipoalergiczny, nie uczula. 

Jak pozyskiwany jest kwas hialuronowy?

Produkcja kwasu hialuronowego jest procesem biotechnologicznym, polegającym na fermentacji bakterii Streptococcus equii, przy dużym niedoborze tlenu. Następnie podczas procesu filtracji, oraz oczyszczania otrzymywana jest sól sodowa – hialuronian sodu.

Kwas hialuronowy – rodzaje

Kwas  hialuronowy najczęściej występuje w trzech  postaciach

– nieusieciowanej – stosowany w zabiegach mezoterapii, (nawilżenie skóry)

– częściowo sieciowany – stosowny w skinboosterach spełnia rolę nawilżenia i  wyprostowania drobnych zmarszczek

– Usieciowany – w takiej postaci kwas jest implantem, stosowany do modelowania ust, wypełnienia zmarszczek, bruzd i wolumetrii. 

Sieciowanie kwasu hialuronowego 

Sieciowanie (ang. Cross-linking)  chemiczne bądź termiczne łączenie łańcuchów kwasu hialuronowego. Celem jest stworzenie produktu odpornego na działanie naturalnej hialuronidazy w naszym organizmie. Sieciowanie sprawia, że kwas bardziej stabilny i odporny na degradację. Kwas sieciowany jest znacznie wolniej wchłaniany przez tkanki i utrzymuje się od kilku do kilkunastu miesięcy. Technologie oczyszczania i sieciowania są różne w zależności od producenta i chronione patentami.

Kwas kwasowi nie równy.

Właściwy dobór kwasu hialuronowego, który chcemy zastosować w danym przypadku, jest niezmiernie ważny. Na decyzję wyboru maja wpływ:

– rodzaj zabiegu i efekty które chcemy osiagnać

– okolica poddawana zabiegowi

– planowana głębokość podania

– planowana ilość podania preparatu

– preferencje Pacjenta i możliwości finansowe

Inny preparat zastosujemy, gdy chcemy usunąć płytkie zmarszczki, a inny gdy planujemy modelowanie policzków, czy wypełnienie bruzd, inny zastosujemy do modelowania ust. Preparaty różnią się między sobą stężeniem, stopniem i sposobem sieciowania, właściwościami fizykochemicznymi. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów. Każda marka w ofercie posiada kilka produktów o różnej gęstości i właściwościach. Każdy produkt przeznaczony jest do różnych zabiegów. Praktycznie, każda firma oferuje w swojej gamie produkty z lidokainą , która powoduje ,że zabieg jest praktycznie bezbolesny. Jednakże dla zwiększenia komforty Pacjenta i zniwelowania odczuć bólowych podczas iniekcji, zaleca się zastosowanie kremu przedzabiegowego PainLess  znieczulającego zawierającego w swoim składzie lidokainę i tetrakainę. 

Igła czy Kaniula ?

Kwas hialuronowy podajemy iniekcyjnie do skóry za pomocą igły. Im bardziej gęsty kwas tym średnica igły większa. Podajemy płytko, do głębszych warstw skóry, lub na okostną.

Kaniula, tępo zakończona igła, elastyczna. Dzięki tępemu zakończeniu kaniula nie uszkadza tkanek, tak jak ma to miejsce  w przypadku igły. 

Efekty po zabiegowe

Ostateczny efekt zabiegu kwasem hialuronowym, uzyskujemy po około 14 dniach od zabiegu. Dopiero po takim okresie, możemy zdecydować o konieczności korekty, i podaniu większej ilości kwasu. W pierwszej fazie podania preparatu miejsce wkłucia będzie zaczerwienione , nieco opuchnięte i tkliwe. Nie dotykamy miejsc iniekcji , nie masujemy przez okres 24 godz nie nakładamy makijażu.

Łączenie zabiegów z kwasem hialuronowym

Pacjent musi mieć świadomość, że żaden pojedynczy zabieg, nie rozwiąże istniejącego problemu. Aktualnie Medycyna estetyczna nie dysponuje narzędziami, by nie stymulowanie skóry, przez dłuższy okres czasu, zstąpił jeden zabieg. Z reguły jest to terapia kombinowana, łączenie zabiegów z kwasem Hialuronowym z innymi zabiegami. Podejście do zabiegów medycyny estetycznej powinno być zawsze rozsądne, zabieg nigdy nie może zmieniać indywidualnych rysów twarzy pacjenta. Oczekiwany efekt t odmłodzenie wyglądu i poprawa jakości skóry. Po zabiegu Pacjent powinien sprawiać wrażenie wypoczętego, ale dla otoczenia nie może być oczywiste co pacjent robił.

Facebook