Wszystko co chciał byś wiedzieć o trądziku

Trądzik pospolity, znany też pod takimi nazwami, jak pryszcz i wyprysk to jeden z najczęstszych problemów skóry. Zmiany trądzikowe mogą utrzymywać się przez wiele lat. W chwili obecnej występują one coraz częściej u osób po 40 roku życia. Zarówno u młodzieży jak i osób w późniejszym wieku, pryszcze spowodowane są zmianami hormonalnymi. Trądzik (acne vulgaris) wywołany jest zaburzeniem funkcjonowania gruczołów łojowych, w wyniku czego dochodzi do nadprodukcji łoju. Zjawisko takie nazywamy łojotokiem. Większość zmian trądzikowych (wyprysków) zlokalizowanych jest na twarzy, co czyni tą dolegliwość, również problemem psychologicznym. Towarzyszące pryszczom zmiany trądzikowe, oraz pozostające po nich blizny czynią z tego schorzenia bardzo poważny problem.

Walka z trądzikiem wymaga czasu

Trądzik może przebiegać w sposób przewlekły. W przypadku zabiegów leczniczych, trwałe efekty uzyskujemy dopiero po pewnym okresie terapii. Zależnym od predyspozycji organizmu i czynników towarzyszących powstawaniu trądziku.

Czynniki mające wpływ na powstanie trądziku

pryszcze

Podstawową przyczyną powstawania trądziku są predyspozycje genetyczne. U kobiet nasilone pojawianie się pryszczy występuje podczas menstruacji. Drugą nie mniej istotną przyczyną jest zwiększona produkcja łoju. Prowadzi ona po kolei: do zablokowania aparatu włosowo-łojowego, rozwoju bakterii Propionibacterium acnes i w końcu reakcji zapalnej wraz z immunologiczną.

Inne przyczyny powstawania trądziku:

  • Stres – nasila produkcję hormonów sterydowych, które wpływają na zwiększenie ilości łojotoku.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja skóry – kosmetyki zatykające pory.
  • Niektóre leki i substancje chemiczne – sterydy anaboliczne, środki antykoncepcyjne i barbiturany.

Odmiany trądziku

Wypryski (pryszcze) dzielimy na niezapalne (zaskórniki otwarte i zamknięte), oraz zapalne (pryszcze ropne, krosty i grudki).

  • Trądzik zaskórnikowy – delikatna forma trądziku objawiająca się licznymi zaskórnikami otwartymi. W części środkowej pryszcze mają otwór, przez który wydobywa się masa łojowo-rogowa. W wyniku utleniania zaskórniki zabarwiają się na czarno.
  • Trądzik ropowiczy – zmiany zapalne, krosty z obecnością torbieli zapalnych, gojenie następuje poprzez bliznowacenie.
  • Trądzik bliznowcowy – w obrębie wykwitów tworzą się bliznowce.
  • Trądzik skupiony – najczęściej występuje u mężczyzn.

Facebook