Wypadanie włosów – problem społeczny

Włosy to ważny element kobiecej i męskiej urody. Kiedy zaczynamy je tracić szukamy wszelkich możliwych sposobów, aby ten proces powstrzymać. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, a zarazem metod na ich odrost. Zanim zdecydujemy się na którąś z nich, warto dowiedzieć się więcej o tym temacie. Pomoże to nam później w podjęciu trafnej decyzji.

Budowa włosów

Zbudowane są z keratyny i białek fibrylnych. Włosy są wyznacznikiem ogólnego stanu naszego zdrowia. Mówimy tutaj nie tylko o wyglądzie włosów, ale także o jego składzie pierwiastkowym. Stężenie pierwiastków we włosie jest nawet większe niż we krwi.

Włos składa się z części zewnętrznej zwanej łodygą włosa i części ukrytej w skórze – korzeń włosa. W tej dolnej części znajduje się opuszka włosa(cebulka) i brodawka włosa doprowadzająca naczynia krwionośne i nerwy.

wlosy

Cykl życia włosów

U człowieka charakteryzuje się on brakiem synchronizacji. Znaczy to, że sąsiadujące ze sobą mieszki włosowe w tym samym czasie są w różnych okresach cyklu. Dzięki temu, dla naszego otoczenia mamy zawsze tyle samo włosów na głowie (zazwyczaj).

    • Cykl podzielony jest na trzy fazy:
  • Faza anagenu (wzrostu nowego włosa) trwa 2-6 lat. Przy zdrowych włosach 80% włosów jest w tej fazie
  • Faza katagenu (obumierania włosa) trwa 1-2 tyg. Przy zdrowych włosach  1% włosów jest w tej fazie
  • Faza telogenu (wypychania martwego włosa przez nowy) trwa 5-6 tyg. Przy zdrowych włosach 19% włosów jest w tej fazie.

Najczęstsze powody utraty włosów

Przede wszystkim problem ten związany jest z niekorzystnym działaniem czynników fizycznych i chemicznych oraz nie właściwą pielęgnacją  włosów (farbowanie itp.)Niejednokrotnie nadmierne wypadanie jest efektem przebytej choroby, stresu, nerwic, palenia papierosów, lub nieodpowiedniej diety.

Bezpośrednią przyczyną  wypadania włosów nie jest zanik mieszków włosowych, ale spadek ich  aktywności . W klasycznym  łysieniu męskim i kobiecym (łysienie androgenowe) mieszki ulegają miniaturyzacji, a czas aktywności faz wzrostu skróceniu. W rezultacie mieszki wytwarzają cienkie i krótkie włosy. Co ciekawe nawet całkiem łysi mają małe włoski (tzw. meszek).

Drugim najczęstszym powodem utraty włosów jest łysienie telogenowe. Jego przyczyną jest zaburzenie proporcji ilości włosów w fazie anagenu i telogenu.

Na szczęście w obu tych przypadkach jesteśmy w stanie skutecznie zapobiec tym problemom. Stworzony przez N-Symbiosis preparat do mezoterapii, na porost włosów Hair N-Renewal odpowiada postawionym wymaganiom. Ale o tym w następnym artykule. Na razie zachęcamy do następującej lektury: Piękne, gęste włosy z Hair N-Renewal.

Facebook