Cała prawda o urządzeniach do karboksyterapii

Na rynku dostępna jest duża ilość urządzeń do karboksyterapii. Każdy dystrybutor zachwala swoje urządzenie i używa różnych argumentów by doprowadzić do sprzedaży. Duża skuteczność zabiegu karboksyterapii, niskie koszty, zadowolenie klientów powodują, że zabieg jest dostępny już w większości gabinetów. Chcąc wprowadzić zabieg karboksyterapii do gabinetu , nie musimy wydawać dużych pieniędzy, zadłużać się w banku czy firmie leasingowej.

Warunkiem bezwzględnym jest bezpieczeństwo urządzenia (CE) , podanie gazu CO2 w sposób precyzyjny , dobrze by urządzenie było mobilne(swobodne wykonanie iniekcji nawet w trudnych obszarach).Najlepiej ze sztywnym połączeniem między butlą a reduktorem. Połączenia przewodami silikonowymi powoduje duży dyskomfort podczas wykonywania zabiegu, istnieje możliwość zanieczyszczenia układu w przypadku rozszczelnienia. Ważna jest też amortyzacja aparatu i zwrot kosztów czyli po jakim czasie inwestycja będzie przynosić zysk.

Czym powinniśmy się kierować?

  • czy sprzedawca daje gwarancję i serwis pogwarancyjny
  • w stałej sprzedaży akcesoria niezbędne do zabiegu
  • jakość i rzetelna wiedza nabyta podczas szkolenia
  • wsparcie posprzedażowe
  • dobra cena oparta na korzyściach dodanych do aparatu.

Przechodząc do zagadnień merytorycznych ,musimy wiedzieć jakie zadanie ma urządzenie do zabiegu karboksyterapii, mając wiedzę, że zabieg karboksyterapii nie jest zabiegiem aparaturowym Najważniejszym celem podczas zabiegu jest podanie w sposób bezpieczny czystego gazu CO2 przy precyzyjnej iniekcji.

Najważniejszymi parametrami dla aparatu są praktycznie dwa kluczowe parametry:

Ciśnienie gazu CO2 – by zabieg był bezpieczny ciśnienie gazu z butli musi być zredukowane do poziomu 2-3 barów. Jest to bezpieczne ciśnienie i wszystkie urządzenia dostępne na rynku pracują z takim ciśnieniem, bez wyjątku. Czym większa butla tym będą potrzebne bardzo specjalistyczne reduktory, które nie kosztują małych pieniędzy. Musimy pamiętać o filtrach 22um zakładanych na przewody łączące urządzenie z butlą, koszt takiego filtru to około 100zł przy wymianie w urządzeniu stacjonarnym, ok 15 zł przy urządzeniu mobilnym.

Przepływ gazu cc/min – według badań najbardziej skutecznym i zalecanym przepływem gazu jest przepływ w granicach 90-100 cc/min , najlepiej by ten przepływ był stały. Jest to przepływ najbardziej pożądany dla każdego obszaru zabiegowego, nie wykluczając okolic oczu. Przepływ o parametrach 90-100 cc/min pozwala w sposób kontrolowany uszkodzić tkanki skóry i wywołać stan zapalny, pożądany podczas zabiegu. Parametry te doskonale sprawdzają się przy zabiegach na tkankę tłuszczową (lipoliza). Dyskomfort pacjenta jest mało odczuwalny, chociaż zależy od wielu innych czynników i nie będzie tu miał znaczenia parametr „podgrzewanego gazu”( znajomość fizyki na poziomie szkoły podstawowej, jeśli podnosimy temperaturę, to zwiększa się objętość). Podanie gazu podgrzanego zwiększa odczucia dyskomfortu, szczególnie przy iniekcji śródskórnej. Podgrzany gaz nie jest czynnikiem pożądanym podczas zabiegu. Tym bardziej, że gaz ogrzewa się w momencie rozprężania i od samej tkanki. Bzdurą jest też wmawianie jaka jest dzienna dawka gazu CO2 bezpieczna dla organizmu, to jest tak jak producent napojów gazowanych, mówi że dziennie możemy wypić 1 butelkę wody gazowanej a druga nam zaszkodzi. Nadmiar gazu CO2 jest szybko wydalany z organizmu wraz z wydychanym powietrzem. Urządzenie które spełnia wiele funkcji (mezoterapia, karboksyterapia)to żadna funkcja nie jest spełniona dobrze. Ważne jest by urządzenie pozwalało na precyzyjna iniekcję w każdym obszarze zabiegowym (grubość tkanki skóry jest inna w zależności od obszaru) . Automatyczne dawkowanie gazu CO2 w zależności od obszaru zabiegowego i problemu , w praktyce się nie sprawdza, każdy problem wymaga indywidualnego podejścia, tkanki osobnicze są różne i są w stanie przyjąć różne ilości gazu. Zalecana jest obserwacja kliniczna podczas zabiegu i indywidualne podanie ilości gazu w zależności od potrzeby tkanek, wiedząc że gaz CO2 nie jest zagrożeniem dla organizmu, jak również ważne jest myślenie podczas zabiegu.

Mam nadzieję, że pomogłem Państwu chociaż w małym stopniu w temacie: Czym kierować się przy wyborze aparatu do karboksyterapii?

Logo N-Symbiosis Polska
Jacek Szadkowski

Facebook